Německý dlouhosrstý ohař (DO)

Všestranně upotřebitelní lovečtí psi s dlouholetou tradicí


Dlouhosrstý ohař je především pracovní pes výkonných myslivců pro každý druh lovu, věrný pomocník, strážce a přítel. Od roku 1879 je veden čistokrevný chov německého dlouhosrstého ohaře (DO).

Zbarvení je hnědé nebo hnědobílé – strakoš – bílé s hnědými plotnami a hnědou hlavou, světlý nebo tmavý bělouš s hnědou hlavou. Orientační kohoutková výška je 58 – 68 cm.

Představitel plemene má protáhlou, ušlechtilou hlavu s nevýrazným stopem, hnědé oči, dobře osrstěné uši, pevný rovný hřbet, svalnatá bedra, rovně nesenou a dlouze osrstěnou oháňku, končetiny rovné a silné s efektním osrstěním. Srst je dlouhá 3 - 5 cm, přilehlá, hladká nebo nepatrně vlnitá, hustá s dobrou podsadou a dobře chrání před povětrnostními vlivy. Pes je proto mnohem odolnější a otužilejší, lépe snáší zimu než teplo.

Německý dlouhosrstý ohař je inteligentní, pracovitý, ovladatelný a učenlivý, všestranně využitelný lovecký pes. Je rozený přinašeč, vodař a ostrý na škodnou. Je vyrovnaný a klidný. K rodině je přítulný a milý společník, k cizím nedůvěřivý. Zastane funkci hlídače, doménou je pracovní využití v myslivecké praxi. Vyhovuje mu lépe  držení venku.

Klub dlouhosrstých ohařů (KDO) České republiky (člen ČMKJ, ČMKU, FCI) od roku 1935 zastřešuje chovatele, držitele a příznivce těchto ušlechtilých plemen.